شرح
تاريخ خبر :  يك‌شنبه 10 شهريور 1398 - 00:40

هم‌زمان با شب اول محرم؛
آیین «رخصت یا مولا» در زورخانه پوریای ولی نهاوند برگزار شد

نهاوند- هم‌زمان با شب اول محرم آیین «رخصت یا مولا» در زورخانه پوریای ولی شهرستان نهاوند برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ورزش و جوانان استان و به نقل از شهرستان نهاوند، هرساله هم‌زمان با فرارسیدن ماه محرم مراسم معنوی «رخصت یا مولا» با حضور ورزشکاران و ارادتمندان به سرور و سالار شهیدان در زورخانه پوریای ولی شهر نهاوند برگزار می‌شود.
در این مراسم با حضور پیشکسوتان ورزش پهلوانی نهاوند شال عزا به حاضران داده می‌شود و با برگزاری مراسم نوحه‌خوانی و سینه‌زنی برای شروع عزاداری ماه محرم ادامه می‌یابد و حاضران برای شروع عزاداری ماه محرم از مولا علی(ع) اجازه می‌گیرند تا برای امام حسین(ع) و حضرت عباس(ع) عزاداری کنند.
ازآنجاکه نهاوند به‌عنوان دروازه ورد اسلام ناب محمدی به ایران است عزاداری سید و سالار شهیدان در این شهر از رنگ بوی خاصی برخوردار است و دراین‌بین هیئت‌های مختلف عزاداری با قدمتی بیش از 2 قرن پذیرای نهاوندی‌های ساکن شهرستان و ارادتمندان به امام حسین(ع) از شهرهای دیگر است.
کریم رضایی رئیس هیئت ورزش‌های زورخانه‌ای و پهلوانی نهاوند در این خصوص ، اظهار کرد: مراسم «رخصت یا مولا» هرساله هم‌زمان با شب اول ماه محرم و با حضور ورزشکاران، مرشدان و پهلوانان قدیمی شهرستان نهاوند و جوانان برگزار می‌شود.
وی ادامه داد: در این مراسم حاضران در زورخانه، همراه با نوحه‌خوانی و نوای مرشد از حضرت علی (ع) اجازه می‌گیرند که برای فرزندش امام حسین (ع) خود را سیاه‌پوش و عزادار کنند که این برنامه «رخصت یا مولا» نام‌گرفته است.
رئیس هیئت ورزش‌های زورخانه‌ای و پهلوانی نهاوند، گفت: میهمانانی که وارد سالن و گود زورخانه می‌شوند پس از رخصت گیری توسط پهلوانان نهاوندی، شال سیاه‌رنگی بر گردن انداخته و سربندی نیز بر پیشانی آن‌ها بسته می‌شود.
وی افزود: بر اساس رسم و رسوم دیرینه محل گود زورخانه سیاه‌پوش وقاریان در این مکان به قرائت قرآن می‌پردازند و سپس مرشد اشعاری را در رثای سالار شهیدان می‌سراید
رضایی بابیان اینکه در ادامه این مراسم یکی از پیشکسوتان ورزش باستانی بانوای دل‌نشین خود در مدح امام حسین (ع) نوحه‌خوانی می‌کند و حاضران در مراسم نیز به سینه‌زنی و عزاداری می‌پردازند، گفت: خوشبختانه چند سالی است که این مراسم معنوی با حضور گسترده جوانان برگزار می‌شود به‌طوری‌که در داخل زورخانه جایی برای نشستن افراد نیست.
وی در پایان زمان برگزاری این مراسم را هم‌زمان با شب نخست ماه محرم عنوان کرد و گفت: این مراسم در زورخانه پوریای ولی نهاوند از ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه آغاز می‌شود.
دفعات مشاهده : 137
چاپ خبر.


بازگشت
hamedansport.ir  |  تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت به اداره کل ورزش و جوانان استان همدان تعلق دارد
https://pornhubka.xyz https://pornious.xyz https://envaporn.xyz https://pornblon.xyz https://indianpornsex.xyz